ვინ მოუწოდებს მსოფლიოს: შეინარჩუნეთ სურსათის უვნებლობა, ყურადღება მიაქციეთ სურსათის უსაფრთხოებას
ყველას აქვს უფლება მიიღოს უსაფრთხო, მკვებავი და ადეკვატური საკვები. უსაფრთხო საკვები აუცილებელია ჯანმრთელობის გაუმჯობესებისა და შიმშილის აღმოსაფხვრელად. ამჟამად, მსოფლიოს მოსახლეობის თითქმის 1/10 კვლავ განიცდის დაბინძურებული საკვების ჭამას, ხოლო შედეგად 420,000 ადამიანი იღუპება. რამდენიმე დღის წინ, ჯანმო -ს შემოთავაზებული, რომ ქვეყნებმა უნდა გააგრძელონ ყურადღება გლობალური სურსათის უვნებლობისა და სურსათის უვნებლობის საკითხებზე, განსაკუთრებით საკვების წარმოებიდან, დამუშავებით, სამზარეულოსთვის გაყიდვამდე, ყველას უნდა ჰქონდეს პასუხისმგებელი სურსათის უვნებლობისთვის.
დღევანდელ სამყაროში, სადაც სურსათის მიწოდების ქსელი სულ უფრო რთული ხდება, სურსათის უვნებლობის ნებისმიერმა ინციდენტმა შეიძლება უარყოფითი გავლენა მოახდინოს საზოგადოებრივ ჯანმრთელობაზე, ვაჭრობაზე და ეკონომიკაზე. თუმცა, ადამიანები ხშირად მხოლოდ სურსათის უვნებლობის საკითხებს ხვდებიან, როდესაც საკვების მოწამვლა ხდება. სახიფათო საკვებს (მავნე ბაქტერიების, ვირუსების, პარაზიტების ან ქიმიკატების შემცველი) შეიძლება გამოიწვიოს 200 -ზე მეტი დაავადება, დიარეიდან კიბოსკენ.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია გირჩევთ, რომ მთავრობები სასიცოცხლო მნიშვნელობისაა, რომ ყველას შეეძლოს უსაფრთხო და მკვებავი საკვების ჭამა. პოლიტიკის შემქმნელებს შეუძლიათ ხელი შეუწყონ მდგრადი სასოფლო-სამეურნეო და კვების სისტემების შექმნას და ხელი შეუწყონ საზოგადოებრივ ჯანმრთელობას, ცხოველთა ჯანმრთელობისა და სოფლის მეურნეობის სექტორებს შორის. სურსათის უვნებლობის ორგანოს შეუძლია მართოს სურსათის უვნებლობის რისკები მთელი კვების ჯაჭვის ჩათვლით, საგანგებო სიტუაციის დროს.
სოფლის მეურნეობისა და კვების პროდუქტების მწარმოებლებმა უნდა მიიღონ კარგი პრაქტიკა, ხოლო მეურნეობის მეთოდები არა მხოლოდ უნდა უზრუნველყოს საკვების ადეკვატური გლობალური მიწოდება, არამედ შეამციროს გავლენა გარემოზე. სურსათის წარმოების სისტემის გადაქცევის დროს, გარემოსდაცვით ცვლილებებთან ადაპტირებისთვის, ფერმერებმა უნდა დაეუფლონ საუკეთესო გზას, რომ გაუმკლავდეთ პოტენციურ რისკებს, რათა უზრუნველყონ სასოფლო -სამეურნეო პროდუქციის უსაფრთხოება.
ოპერატორებმა უნდა უზრუნველყონ სურსათის უვნებლობა. დამუშავებიდან საცალო ვაჭრობამდე, ყველა ბმული უნდა შეესაბამებოდეს სურსათის უვნებლობის გარანტიის სისტემას. კარგი დამუშავების, შენახვისა და შენარჩუნების ზომები ხელს უწყობს საკვების კვების ღირებულების შენარჩუნებას, სურსათის უვნებლობის უზრუნველსაყოფად და მოსავლის ზარალის შემდგომი დანაკარგების შემცირებას.
მომხმარებლებს უფლება აქვთ აირჩიონ ჯანსაღი საკვები. მომხმარებლებმა დროულად უნდა მიიღონ ინფორმაცია საკვების კვების და დაავადების რისკების შესახებ. არასასურველი საკვები და არაჯანსაღი დიეტური არჩევანი გაამძაფრებს დაავადების გლობალურ ტვირთს.
სამყაროს დათვალიერებისას, სურსათის უვნებლობის შენარჩუნება მოითხოვს არა მხოლოდ უწყებათაშორისი თანამშრომლობას ქვეყნებში, არამედ აქტიური ტრანსსასაზღვრო თანამშრომლობით. ისეთი პრაქტიკული საკითხების წინაშე, როგორიცაა კლიმატის გლობალური ცვლილება და საკვების მიწოდების გლობალური დისბალანსი, ყველამ ყურადღება უნდა მიაქციოს სურსათის უვნებლობას და სურსათის უვნებლობის საკითხებს.